Only institutional emails for accounts, please. Pour demander un compte, indiquez une adresse mail institutionnelle.
Bienvenue sur le catalogue des événements organisés par le LAL
Pour accéder aux catégories Direction et CHS, consulter les news.
Colloque France-Ukraine 2015
de jeudi 15 octobre 2015 (08:00) à vendredi 16 octobre 2015 (20:00)

       : Sessions
   /   : Talks
       : Breaks
jeudi 15 octobre 2015
vendredi 16 octobre 2015
AM
09:00 --- Coffee ---
09:15
Introduction (until 09:30)
09:15  Achille Stocchi, Introduction  
09:30
R&D on accelerators: beam diagnostics (until 10:55)
09:30  Nikolai F. Shulga (KIPT and KNU): Quantum effects at radiation by ultrarelativistic electrons in long undulator and at scattering in ultrathin crystals  
10:00  Sergii P. Fomin (KIPT), Computer simulation of high energy charged particle passage through aligned crystals  
10:15  Oleksiy Fomin (KIPT and KNU), Qausireflection of relativistic charged particle beam by a thin crystal  
10:25  Sergii V. Trofimenko (KIPT), Ionization loss and transition radiation processes by high-energy 'half-bare' electron  
10:40  Angeles Faus-Golfe (LAL), Electron beam uses and applications in ThomX  
10:55 --- Coffee ---
11:10
R&D on accelerators: beam diagnostics (until 12:45)
11:10  Daniil Brzhechko (TSNUK), UA9 – slow extraction  
11:20  Vasyl Drozd (TSNUK), Installation and test of the Fiber Beam Loss Monitor at PHIL  
11:30  Nicolas Delerue (LAL), Smith-Purcell radiation  
11:40  Alexander V. Shchagin (KIPT), Production and applications of X-rays emitted by relativistic particles  
11:55  Valery M. Pugatch (KINR), Hybrid and Metal Microdetector Systems for measuring spatial and time distribution of the charged particles and X-rays beams  
12:10  Oleksii Kovalchuk (KINR), Design of the Metal Microstrip Detector for the beam profile studies at PHIL  
12:20  Oleksandre Okhrimenko (KINR), LHCb RMS status and operation at 13 TeV  
12:30  Discussion  
12:45 --- Lunch ---
09:00 --- Coffee ---
09:15
R&D on detectors (until 10:45)
09:15  Slava Kubytsky (LAL), Diamond detectors  
09:30  Andrey Nagai (LAL), SiPM  
09:45  Leonid Burmistrov (LAL), UA9 – CPFM  
10:00  (Oleg Bezshyyko, Andrii Chaus), Micromegas/InGrid  
10:15  Giovanni Calderini (LPNHE), Si for ATLAS upgrade  
10:30  Nikolai I. Maslov (KIPT), Radiation resistance of Si detectors research using electrons and bremsstrahlung of KhIPT linacs  
10:45 --- Coffee ---
11:00
R&D on detectors (until 12:00)
11:00  Dmytro Kharchenko (IAP-Sumy), Modeling Radiation Defects Dynamics and Microstructure Transformations in Irradiated Solids  
11:15  Gabriel Charles (IPNO), ALERT: A Low Energy Recoil Tracker  
11:30  Denys Poda (CSNSM), Molybdenum containing scintillating bolometers for double beta decay search (LUMINEU program)  
11:45  Discussion  
12:00
Experimental platforms (until 12:30)
12:00  Hugues Monard (LAL), ThomX  
12:15  Pierre Lepercq (LAL), PHIL  
12:30 --- Lunch ---
PM
14:00
R&D on accelerators: lasers, RF and simulations (until 15:05)
14:00  V.I. Maslov, I.P. Levchuk, I.N. Onishchenko (KIPT), "Focusing of relativistic electron bunches by nonresonant wakefield excited in plasma"  
14:15  Nicolas Delerue (LAL), New acceleration techniques  
14:30  Stéphane BERRY (CEA), XFEL village  
14:50  Discussion  
15:05
Nuclear Physics (until 16:15)
15:05  Eric Voutier (IPNO), Prospects for a new measurement of the proton radius  
15:25  Georgi Georgiev (CSNSM), ALTO  
15:45  Giulia Hull (IPNO), R&D on scintillating materials for Nuclear Physics  
16:00  Discussion  
16:15 --- Group photo ---
16:20 --- Coffee ---
16:30
Medical applications (until 18:15)
16:30  Marie Jacquet (LAL)  
16:45  Sara Spadola (IMNC), Optimization of an intraoperative beta imaging probe dedicated to tumor margins control during radioguided cancer surgery  
17:00  Marc-Antoine Verdier (IMNC), Intrinsic Performances of the MAGICS Compact Gamma-Camera  
17:15  Slava Sharyy (IRFU), Development of the innovative detectors for PET at IRFU  
17:30  Olga Kochebina (IRFU), CaLIPSO-PET simulation with GATE/GEANT4  
17:40  Samuel Meyroneinc (CPO): CPO  
18:00  Discussion  
18:15
Walk to CPO (until 18:30)
18:30
Visit of CPO (until 19:30)
19:30
Walk to Gramophone (until 19:45)
19:45 --- Workshop dinner ---
14:00
Medical applications (until 14:25)
14:00  Slava Sharyy (IRFU), Development of the innovative detectors for PET at IRFU  
14:15  Olga Kochebina (IRFU), CaLIPSO-PET simulation with GATE/GEANT4  
14:25
Experimental platforms (until 15:35)
14:25  Oleg Bezshyyko (TSNUK), Leetech  
14:35  Sophie Kazamias, Laserix  
14:50  Visit of Laserix  
15:35 --- Coffee ---
15:50
Developments for HEP projects (until 17:05)
15:50  Maksym Teklishyn (GSI), Charmonium description using decays to hadronic states with LHCb,  
16:05  Stephane Monteil (LPC-Clermont), FCC  
16:20  Emi Kou (LAL), Flavour Physics at SuperBelle  
16:35  François Le Diberder (LAL), Flavour Physics at ILC  
16:50  Discussion  
17:05
Neutrino (until 17:50)
17:05  Mathieu Bongrand (LAL), SOLID  
17:20  Fedor Danevich (KINR), Instrumentation for double beta decay experiments  
17:35  Discussion  
17:50
LIA discussion (until 18:50)