Joint ApPEC-­‐ECFA-­‐NuPECC Seminar

from Monday, 14 October 2019 (08:30) to Wednesday, 16 October 2019 (18:00)
FLUO (200/0-Auditorium)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
14 Oct 2019
15 Oct 2019
16 Oct 2019
AM
10:30
Welcome and overal strategies, to set the scene - Guy Wormser (LAL Orsay) (until 13:00) (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
10:30 Welcome and presentation of local institutions - Prof. Sylvie Retailleau (President of Paris-Saclay University)   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
10:45 Presentation of the future unified Orsay laboratory - Achille Stocchi (LAL)   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
11:00 Strategy ECFA - Jorgen D'Hondt (Université de bruxelles)   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
11:30 Strategy ApPEC - Teresa Montaruli   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
12:00 Strategy NuPECC - Marek Lewitowicz   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
12:30 Discussion session   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
09:00
Technology and Detector R&D - Marek Lewitowicz Amel Korichi (until 13:00) (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
09:00 Photo-sensors - daniela bortoletto (University of Oxford)   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
09:30 Solid-state devices - Frank Hartmann (KIT)   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
10:00 Calorimetry - Philippe Bloch   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
10:30 --- Coffee break ---
11:00 Cryogenics - Carlo Bucci (LNGS)   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
11:30 Magnets - Luca Bottura (CERN)   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
12:00 Accelerator technology - Sebastien Bousson (Institut de Physique Nucleaire d'Orsay (IPN Orsay))   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
12:30 Discussion session   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
09:00
Application for society - Angela Bracco (until 11:00) (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
09:00 Astroparticle physics for society - Jo Van den Brand (NIKHEF)   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
09:30 Particle Physics for society - Manuela Cirilli (CERN)   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
10:00 Nuclear physics for society - Marco Durante (GSI)   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
10:30 --- Coffee break ---
11:00
Topical presentations (2) - Jorgen d'Hondt (until 13:00) (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
11:00 Precision predictions - Ulf Meissner (Bonn-Julich)   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
11:30 Standard Model of cosmology and beyond - Prof. Ruth Durrer (Université de Genève, DPT)   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
12:00 Physics with current and future ground-based GW experiments - Giovanni Losurdo (INFN Pisa)   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
12:30 Physics with exotic atoms - Klaus Kirch (PSI & ETH Zurich)   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
PM
13:00 --- Lunch ---
14:15
Key physics highlights, key outstanding questions and most prominent challenges - Anne-Isabelle Etienvre (until 15:45) (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
14:15 Physics highlights and challenges - astroparticle physics - Jocelyn Monroe (UK RHUL)   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
14:45 Physics highlights and challenges - particle physics - Beate Heinemann (DESY)   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
15:15 Physics highlights and challenges - nuclear physics - Piet van Duppen (Leuven)   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
15:45 --- Coffee break ---
16:15
Computing and Software situation, challenges and avenues for the future - Manfred Krammer (until 18:15) (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
16:15 Computing   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
16:45 Big Data challenges for Science - Françoise Genova (Observatoire de Strasbourg)   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
17:15 Data science in academia and in industry - Balázs Kégl (Huawai)   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
17:45 Open Data for ApPEC-ECFA-NuPECC - Giovanni Lamanna (LAPP)   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
18:15 --- Welcome Cocktail ---
13:00 --- Lunch ---
14:15
Topical presentations (2) - Stan Bentvelsen (until 15:45) (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
14:15 Neutrinos - Marco Zito (CEA)   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
14:45 Dark Matter - Caterina Doglioni (Lund)   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
15:15 Beyond Standard Symmetries - Nathal Severins (Leuven)   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
15:45 --- Coffee break ---
16:15
Education, outreach and science communication, conferences/workshops - Antonio Masiero (until 18:15) (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
16:15 Education from master student to tenure - Nicolas Delerue (LAL)   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
16:45 How well are we exploring our synergies in conferences/workshops? - Barbara Erazmus (Subatech)   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
17:15 Outreach: a united ApPEC-ECFA-NuPECC story to tell? - Steven Goldfarb (University of Melbourne)   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
17:45 Origin of elements and Super Heavy Elements - Gabriel Martinez Pinedo (GSI)   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
18:15
Poster session (until 19:55) ()
18:15 Probing physics beyond the standard model with IceCube - Sebastian Baur (Université Libre de Bruxelles)   ()
18:20 Neutrino Physics with the Novel LiquidO Technology - Josh Porter (APC Paris)   ()
18:25 Neutrino Physics at the JUNO experiment. - Yang Han (APC Paris)   ()
18:30 Lifetime measurements of excited states in neutron-rich C and O isotopes as a test of the three-body forces - Michal Ciemala (Institute of Nuclear Physics PAN, Poland)   ()
18:35 Studies on radiation-hardness of CMOS integrated circuits for Phase I and Phase II LHCb Upgrades - Lucian Cojocariu (IFIN-HH, Bucharest-Romania)   ()
18:40 The Southern Wide field-of-view Gamma-ray Observatory (SWGO) - Ruben Conceição (LIP - Laboratório de Instrumentação e Física Experimental de Partículas)   ()
18:45 Laser spectroscopy of short-lived radioactive nuclei in the accelerator laboratory in Jyväskylä - Ruben de Groote (University of Jyvaskyla)   ()
18:50 Tools and environments for complementary activities in astrophysics and particle physics - Caterina Doglioni (Lund University)   ()
18:55 Radio antennas to detect high-energy Gammas, Neutrinos, Cosmic Rays - Aswathi Balagopal V. (Karlsruhe Institute of Technology)   ()
19:00 Modeling of AlGaN/GaN High-electron-mobility transistor using gate field-plate technology for high-frequency applications - Mourad Kaddeche (Département de Technologie, Faculté des Sciences et de la Technologie, Université de Djilali Bounaâma- Khemis miliana, Ain Defla, 44225 Algeria)   ()
19:05 New physics searches in neutron beta decay - Gertrud Konrad (Stefan Meyer Institute Vienna)   ()
19:10 Unraveling the properties of the quark-gluon plasma - Katarina Krizkova Gajdosova   ()
19:15 Search for ultra-high energy photons with Telescope Array - Mikhail Kuznetsov (INR RAS & ULB)   ()
19:20 Charge radii of short-lived radionuclides: The physics addressed by novel experimental techniques such as MIRACLS - Stephan Malbrunot-Ettenauer (CERN)   ()
19:25 Uncertainties in the production of p nuclides in the fast proton induced p - processes - Cristiana Oprea (JINR)   ()
19:30 Education and Outreach activities on Astroparticle Physics in Romania - Isar P. Gina (Institute of Space Science, Bucharest)   ()
19:35 Rare event searches with cryogenic detectors - COSINUS, CRESST and NUCLEUS - Florian Reindl (HEPHY & TU Vienna)   ()
19:40 Cold muonium beam for atomic physics and gravity experiments - Anna Soter (Paul Scherrer Institute)   ()
19:15 --- Conference dinner ---
13:00 --- Lunch ---
14:15
Panel discussion on diversity and Conclusions - Teresa Montaruli (until 15:45) (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
14:15 Panel on Diversity - public announcement of Diversity Charter - Tomas Brage (Lund University)   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
14:45 Closing remarks - ApPEC-ECFA-NuPECC chairs   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)
15:45 End of meeting   (200/0-Auditorium - Auditorium P. Lehmann)